איך מפתחים חשיבה יצירתית בעבודה?

חשיבה יצירתית היא מיומנות קריטית בעידן העבודה החדש, בטח בגלל כל השינויים, האתגרים והחידושים שקורים בחיינו בכלל ובשוק התעסוקה בפרט, שדורשים מאיתנו למצוא פתרונות מהירים ולתמרן בין סיטואציות מורכבות ולחץ של זמן.

מי מכם שמרגיש כי חשיבה יצירתית היא לא הצד החזק באישיותו – אל דאגה! מחקרים מגלים כי חשיבה יצירתית היא שריר שניתן לאמן ולפתח באמצעות תרגול ולמידה נרכשת.

ניתן לפתח חשיבה יצירתית במגוון דרכים. למשל: סיעור מוחות, שימוש בדמיון, ניסוי וטעיה, מחקר, למידה מתמדת ועוד.

השבוע, הכנתי עבורכם מספר תרגילים לשיפור מיומנות זו; תוכלו להתחיל במשימה קלילה (ואפילו מהנה) עבורכם ולכתוב על דף נייר את החלומות הגדולים שלכם מבלי להגביל אותם כלל. קבעון מחשבתי הוא הפחד מהחדש והישענות על המוכר והידוע – לא במקרה של חשיבה יצירתית בה נדרש להעז.

תרגלו כבר היום עם הסביבה הקרובה לכם, למשל: קחו דף נייר, הציגו בעיה מסוימת שקיימת ובקשו מכל אחד להציע פתרון, כך תוכלו ללמוד דרכי חשיבה שונות משלכם, היזהרו לשפוט פתרון או דעה של המשתתפים ועודדו כל אחד לפתרון יעיל בדרכו שלו. הביטו על שני חפצים שנמצאים מולכם ונסו למצוא הקשרים מקוריים, לא שגרתיים ביניהם ככל שתמצאו יותר כך תרחיבו את השריר. למשל: מצאו קשר בין כוס קפה לעט, (אפשר לקרוא בקפה כמו שאפשר לקרוא כתב יד שנוצר ע"י כתיבה בעט).

חשבו על כלי מסוים למשל כפית, עפרון, מראה, נעל וכו' והמציאו שימושים בהם מעבר לשימוש המקורי שלהם (מראות ענק, בעבר, שימשו לוחמים שרצו לסנוור אוניות מלחמה עוינות שהתקרבו לחוף). בנוסף, שחקו משחק עם בני המשפחה והחברים וצרו סיפור בסדר מילים לפי הא' ב' ואל תחששו להמציא משחקי יצירה משל עצמכם.

יצירתיות היא שם המשחק- ובימינו היא ללא ספק כלי מפתח מרכזי לקבלה לעבודה ולהנאה מהעבודה- תרגלו זאת!